V nakladatelství XYZ (Albatros Média) vyšel román Adama Suchého "VŠECHNO SE V DOBRÉ OBRÁTÍ"

Adresář psychologů a psychoterapeutů pomáhajících dobrovolně Ukrajincům (těm v ČR žijícím i těm příchozím) a další důležité odkazy naleznete zde.

Vytvořili jsme s kolegou Světlákem Českou psychologickou alianci pro globální změny, jejímž prostřednictvím jsme připojili českou psychologii k celosvětovému projektu s více než 60 zeměmi světa. Za ČR jsme také podepsali lisabonskou klimatickou deklaraci. Podrobněji viz odkaz. 

Doporučení pro veřejnost pro období karantény naleznete zde: Pro veřejnost , pro zdravotníky zde: Pro zdravotníky.

Zde naleznete rozhovor A. Suchého o vlivu mobilních telefonů, článek o gender problematice a o dezinformacích.

Bojíte se létat? S přáteli jsme pro vás vyvinuli mobilní aplikaci Hlavně v klidu pro Android i Apple, která vám pomůže strachy a fobie překonat! http://cz.keepcalmapps.com/

Terapie jasným světlem

Od října 2013 nabízí ordinace klinické psychologie terapii jasným světlem, tzv. Bright Light Therapy. V našich zeměpisných podmínkách trpíme především během podzimu a zimy nedostatkem slunečního svitu (např. od začátku letošního roku do poloviny května bylo v ČR pouhých 80 hodin, kdy byla obloha zcela bez mraku). Nedostatek slunce přitom způsobuje únavu, nevýkonnost a nesoustředěnost, poruchy nálady včetně depresí a sezónních afektivních poruch, nedostatek vitaminu D, zvýšenou chuť na sladkosti a k jídlu obecně atd.

Indikace: Terapie jasným světlem je určena všem klientům, kteří během podzimního a zimního šera pociťují subjektivní nepohodu a výkyvy nálady. Pomáhá zmírnit symptomy sezónní afektivní poruchy i deprese, zmírňuje únavu a zvyšuje soustředění a výkonnost během dne. Může být také prospěšná při některých poruchách spánku, pomáhá mj. při jet-lag syndromu (vzniká při cestování letadlem přes časová pásma a narušuje přirozený biorytmus). 

Princip terapie: Světelný box (Desklamp) produkuje jasné bílé světlo blízké úrovni slunečného dne. Základním principem je intenzita světla 10 000 luxů, která je dostatečná mj. ke snížení hladiny melatoninu (spánkového hormonu) a naopak zvýšení hladiny látek, které umožňují aktivní den. Při této intenzitě světla a vzdálenosti 25 cm od obličeje stačí denně 30 minut působení světelné terapie. Ideální je ranní či dopolední aplikace, terapeutická dávka je obvykle v délce trvání dvou týdnů, změny jsou často patrné již po prvním týdnu. Jako prevence stačí aplikace zhruba 3x za týden.

Kontraindikace: Terapie jasným světlem nemá popsané v podstatě žádné závažnější vedlejší účinky. Přesto není vhodná, pokud jste po operaci očí nebo máte potíže s očima ve smyslu světloplachosti, zvýšené citlivosti na světlo atp. V prvních dnech terapie se mohou objevit lehké vedlejší účinky, např. podráždění spojivek, mírná bolest hlavy nebo lehká nevolnost. Tyto příznaky ale rychle odeznívají. Terapii světlem lze kombinovat s antidepresivy a jinými psychofarmaky, jakož i s psychoterapií. 

Přístroj: Světelný box Arabica, výrobce firma Lumie, Velká Británie. Třída IIa zdravotní technika, ISO 9001 a ISO 13485. Dovozce A-Shine s.r.o., MUDr. Luboš Janů, http://www.svetlo-lecba.cz

Ceny: Cena je 1300,- Kč za pronájem světelného boxu na dva týdny a každodenní terapii. Tato forma terapie není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Ve stejnou dobu se mohou terapie účastnit 2 osoby zároveň bez rizika snížení účinnosti.