Terapie jasným světlem


V našich zeměpisných podmínkách trpíme především během podzimu a zimy nedostatkem slunečního svitu. Nedostatek slunce přitom způsobuje únavu, nevýkonnost a nesoustředěnost, poruchy nálady včetně depresí a sezónních afektivních poruch, nedostatek vitaminu D, zvýšenou chuť na sladkosti a k jídlu obecně atd.

Indikace: Terapie jasným světlem je určena všem klientům, kteří během podzimního a zimního šera pociťují subjektivní nepohodu a výkyvy nálady. Pomáhá zmírnit symptomy sezónní afektivní poruchy i deprese, zmírňuje únavu a zvyšuje soustředění a výkonnost během dne. Může být také prospěšná při některých poruchách spánku, pomáhá mj. při jet-lag syndromu (vzniká při cestování letadlem přes časová pásma a narušuje přirozený biorytmus).

Princip terapie: Světelný box (Desklamp) produkuje jasné bílé světlo blízké úrovni slunečného dne. Základním principem je intenzita světla 10 000 luxů, která je dostatečná mj. ke snížení hladiny melatoninu (spánkového hormonu) a naopak zvýšení hladiny látek, které umožňují aktivní den. Při této intenzitě světla a vzdálenosti 25 cm od obličeje stačí denně 30 minut působení světelné terapie. Ideální je ranní či dopolední aplikace, terapeutická dávka je obvykle v délce trvání dvou týdnů, změny jsou často patrné již po prvním týdnu. Jako prevence stačí aplikace zhruba 3x za týden.

Kontraindikace: Terapie jasným světlem nemá popsané v podstatě žádné závažnější vedlejší účinky. Přesto není vhodná, pokud jste po operaci očí nebo máte potíže s očima ve smyslu světloplachosti, zvýšené citlivosti na světlo atp. V prvních dnech terapie se mohou objevit lehké vedlejší účinky, např. podráždění spojivek, mírná bolest hlavy nebo lehká nevolnost. Tyto příznaky ale rychle odeznívají. Terapii světlem lze kombinovat s antidepresivy a jinými psychofarmaky, jakož i s psychoterapií.

Přístroj: Světelný box Arabica, výrobce firma Lumie, Velká Británie. Třída IIa zdravotní technika, ISO 9001 a ISO 13485. Dovozce A-Shine s.r.o., MUDr. Luboš Janů, https://www.svetlo-lecba.cz. Zde si můžete tento nebo jiné přístroje zakoupit. 

Cena: V případě, že i nechcete světelný box koupit, můžete si ho v naší ordinaci pronajmout za 1200,- Kč na dva týdny a každodenní terapii. Tato forma terapie není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Ve stejnou dobu se mohou terapie účastnit 2 osoby zároveň bez rizika snížení účinnosti.