ODKAZY A MATERIÁLY 

 
 

MOŽNOSTI SVÉPOMOCI                          DALŠÍ ODKAZY


Pokud si nejste jisti, s jakým typem potíží kontaktovat jakého odborníka, a kdo vám s čím může pomoci, podívejte se na Národní zdravotnický informační portál (NZIP), kde jsme s kolegy z MED MUNI Brno vytvořili speciální sekci PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ. 


ELEKTRONICKÁ POMOC

Pro jednotlivce i velké pracovní organizace jsme ve spolupráci s firmou Milkywaybewell vytvořili s týmem LF MUNI e-health projekt MyWayAnalytix. Klinické psychology teď můžete mít ve svém PC nebo mobilu. Za toto řešení psychologické online svépomoci (tzv. intervenční screening) jsme mj. obdrželi čestné uznání Czech DIGI@MED Award 2023 za inovaci ve zdravotnictví.


Spustili jsme Instagramový kanál CHILL JE SKILL. S kolegou Mirkem Světlákem bychom vás rádi naučili, že životní pohoda je dovednost. A tu je možno rozvíjet. A stejně to platí do velké míry i pro zdraví obecně.   


CD PSYCHOTERAPEUTICKÉ RELAXAČNÍ TECHNIKY pro samostatný nácvik doma.

Více informací nalezete zde. 


BOJÍTE SE LÉTAT? Audio nahrávka HLAVNĚ V KLIDU V LETADLE vám pomůže strachy a fobie překonat. Na vyžádání zasíláme online za poplatek 100,- Kč. 


Pokud v podzimních a zimních měsících trpíte nedostatkem slunečního svitu, únavou, afektivními poruchami atd., doporučujeme využít TERAPII JASNÝM SVĚTLEM


Skvělý projekt NEVYPUSŤ DUŠI vám kromě mnoha jiných oblastí duševního zdraví pomůže i s tím, jak zjistit, že se něco děje s dítětem, jak mu naslouchat a jak s ním vést podpůrný rozhovor. Součástí jsou velmi užitečné materiály ke stažení. 


SEBEPOŠKOZOVÁNÍ, EMOČNÍ ZMATEK NEBO ŽÁDNÉ EMOCE? Skvělý projekt paní učitelky Šibůrkové VZKAZY NA TĚLE nabízí první pomoc u těchto a dalších stavů. Najdete i na Facebooku a Instagramu. Je skvělé, že nemusíte být psychologové ani psychoterapeuti, abyste vymysleli něco užitečného a praktického, co skutečně pomáhá!

Pokud jsou vaše stavy závažnější, doporučujeme i projekt SEBEVRAZDY.CZ


Víte, co jsou FYTOFARMAKA? Jsou to volně prodejné léky na čistě přírodní bázi, ale s klinicky ověřenou účinností (schváleno Státním ústavem pro kontrolu léčiv). U nás je nabízí firma SCHWABE, na úzkost především preparát Lavekan a na stres Vitango.

O dalších přírodních léčivech píše např. psychiatrička MUDr. Krtičková na Instagramu PSYCHIATRIE V ZAHRADĚ


Pokud vás zajímá další seberozvoj a hledáte způsoby, jak čelit stresu, úzkosti atd., zkuste se podívat na ZÁKLADNÍ PRINCIPY MINDFULNESS  (VŠÍMAVOST)


Jako první pomoc při psychických obtížích můžete  využít například APLIKACI NEPANIKAŘ.


Kolegové z Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky LF MU Brno vytvořili velmi dobré materiály pro veřejnost. Osobně doporučuji především leták "Protilátky nepříjemných pocitů".

ADRESÁŘ klinických psychologů ČR a SR spolupracujících v oblasti TRANSGENDER (psychologická vyšetření a psychoterapie) NALEZNETE TADY.


V nakladatelství JOTA právě vyšla ucelená publikace TRANSGENDER: Otevřený rozhovor psychologa a matky trans dítěte. Kniha nekope za žádnou ideologii, nepolarizuje a snaží se formou čtivého dialogu říct na rozdíl od jiných publikací obě strany příběhu s využitím všech dostupných odborných poznatků, výzkumů i zkušeností. Kniha mj. obsahuje doporučení pro rodiče trans dětí, pro trans lidi samotné a Východiska pro péči o dospívající s nesouladem rodu a pohlaví, tak jak jsme je schválili letos na mezioborovém panelu odborníků G-Health.


V nakladatelství XYZ (Albatros média) vyšel satirický román Adama Suchého VŠECHNO SE V DOBRÉ OBRÁTÍ.


S kolegou Mirkem Světlákem jsme vytvořili Českou psychologickou alianci pro globální změny, jejímž prostřednictvím jsme připojili českou psychologii k celosvětovému projektu s více než 70 zeměmi světa. Součástí je také adresář dobrovolníků (psychologů a psychoterapeutů) poskytujících psychologickou péči Ukrajincům žijícím v ČR a těm, kteří do ČR přicházejí jako uprchlíci. 


Doporučení pro COVID situaci a karanténu naleznete zvlášť PRO VEŘEJNOST PRO ZDRAVOTNÍKY.


Populárně odborná kniha MEDIÁLNÍ ZLO - MÝTY A REALITA.

Rozhovor o vlivu mobilních telefonů v TÝDEN.CZ a o násilí v médích a negativních zprávách ROZSTŘEL.

Články a podcasty o dezinformacích, odpojení od sebe atd. v PSYCHOLOGIE.CZ.

Podcast O TRUCHLENÍ. Podcast O SAMOTĚ A OSAMĚLOSTI. Podcast O WORKOHOLISMU. 

Podcast Seznam.cz o duševním zdraví VÝDECH